Awards Committee

The committee will be responsible for the engraving of name plates for the plaques denoting our annual winners. They will also be responsible for selecting and purchasing gift cards for the winners.  They should check with the President for cost guidelines.

For your information, we have dealt with this company in the past:

Sign Up Sign Services (Formerly Tucson Trophy Company)       1201 E. 22nd St.    310-8100

Judy Hardy 818-2825
Andrea Anderson 818-2396

Chip Starter

Starters will arrive at least 30 minutes prior to our Tee Times.  They are responsible to be sure each putter draws a hole assignment chip.  As a chip is drawn it is not returned to the bag until each hole has one putter then the numbers are returned to the bag to be chosen again. This procedure in repeated as many times as necessary.   This assures an equal number of putters on each hole.  The first putter who draws the hole number is given the board and score sheet for that hole.

February Gay Uhl 825-0752
  Loretta Edgerton 825-0038
March Carie Scalzo 825-2957
  Jan Edwards 503-713-8828
April Mary Ann Cram 818-9188
  Elaine Pearson 909-273-3500
May Marilee Jones 818-0991
  2.
June Lisa Jensema 668-3423
  Judy Haack 818-0089
July Karel Titone 630-822-3880
  Joan Davis 765-721-0392
August Kim Halper 825-7135
  Francine Fitt-Mundy 630-885-1937
September Myrl Carter Dahman 760-5986
  2.
October 28/November Vicki Strief 818-3567
  Pat Doane 203-676-8282
  Marla Butcher 717-880-5831
December Pat Wells 870-2763
  Kathy Berkbigler 825-5694
January 2020 Sandy Cavender 825-1328
  Carol Ratza 825-4090

 Substitute:  Mary Thomas   825-5687

Course Setup

The committee will be responsible for arriving early and getting the box of flags and materials needed from the MountainView Pro Shop to set the course for play each Monday morning. Directions for course set up are in the box of materials.

February Kay Tomaszek 818-7917
  Mary Cummins 468-2505
  Nancy Jewitt 818-1548
March Sandy Bulakowski 818-9457
  Dorie Pipers 425-214-2941
  Carolyn Johnson 818-0370
April Pam Brown 970-531-1890
  Kandi Connor 907-831-1224
  Wanda Ross 650-302-2312
May Maralyn Shirk 825-5435
  Maria Miller 518-9341
  3.
June Cathy Scott 909-720-0018
  Pat Schweighardt 818-3043
  3.
July 1.
  2.
  3.
August Ginny Jackson 825-4523
  2.
  3.
September 1.
  2.
  3.
Oct. 28/November Mary Riemersma 619-851-6645
  Susan Schweitzer 760-902-4953
  Kathy Warren 619-203-0728
December   Kathy Nordhill 503-602-9008
  Colleen Halverson
503-484-5064
  3.
January 2020 Karen Bird 651-343-4426
  Jan Baker 319-310-0407
  Judy Duran 708-704-6637

Course Take Down

February Norma McCaleb 425-418-0305
  Betty Magee 839-6968
March Lynn Pike 303-378-7556
  Sandy Gianotti 541-848-7635
Rhonda Heffelfinger 308-384-1708
April Pat Brothers 861-3233
  Dot Wilson 907-321-0288
May Beryl Saner 941-726-8249
  Rondie Yancey 403-0318
June Sandra Valeton 818-9422
  Ro Conti 818-2902
July Martha Hackworth 818-2573
  2 .
August Dottie Adams 825-5255
  Kathy Rambur 825-0077
September Jan Talbot 825-1621
  Mary Beth Snyder 818-6363
October 28/November Dianne Barnard 810-441-0994
  Diane Kirstine 818-0275
Judy Matchett 468-2490
December Phyllis Meierhenry 406-459-1740
  Lorene Buscher 651-728-2587
January 2020 Debbie Grafmiller 614-832-5608
  JoAnn Ciaciuch 585-615-0946

Luncheon Hostess

The committee will provide candy (chocolate) for tables at each of the monthly luncheon meetings excluding the Holiday Luncheon.  Hostesses have a $25 budget per month and can decide at the beginning of their assignment to divide or share their duties.  The MVLP Treasurer will oversee this committee

Feb. Mar. Apr. May June
Ellen Mandes 818-2866
Ruth Catalinotto 773-474-8849
July Aug. Sept. Oct. Nov. Jan.
1.
2.

Nominating Committee

The committee will be responsible for the election process in October.  They will be responsible for recruiting at least one candidate for each office.

1.
2.  

Publicity Committee

The committee will select their chairperson. The committee will collect information regarding current and future events and write articles to be submitted monthly to the two SaddleBrooke newspapers, “SaddleBag Notes” and “SaddleBrooke Progress”.  Committee members will be responsible to proof-read all articles for accuracy.  Please refer to the detailed information concerning how to submit articles which is printed in each of the papers.

1.
 Dot Wilson (sub)
 907-321-0288

Photographer

The committee will be responsible for taking photographs at our monthly luncheon and special events.  The photographer will be provided with a card for their camera to take the pictures and once taken, the card can be given back to the board for posting on the website.

Raye Cobb 825-9374
Darlene Pitman sub 825-1966

School Supplies Committee

This committee will be responsible for collecting supplies and money for the Mammoth/San Manual School District.

Dorothy Anderson 818-3699
Susan Bodine 825-2315
 

Sunshine Committee

The primary focus of this committee is to send cards, which can be computer generated or purchased, to Putters who may be ill or have had surgery.  The cards may be golf themed if appropriate, and may be Get Well, Thinking of You or Sympathy cards to fit the circumstance.   Each week the President asks if anyone has heard of a Putter who is “under par” and then asks the Committee to send a card to that individual.  The Committee brings the card to Monday morning Putting for the membership to sign when feasible. The Committee should do a follow-up call to the Putter after the card is sent to see how the Putter is faring and report back to the President.

Guidelines

Death of a Putter–$50 flowers or check to the charity of their choice;

Death of a Putter’s spouse–$50 flowers or check to the charity of their choice.

Diane Lunghi 825-5358

 

Special Event:  Putter-Sputters, Monday, March 4th

Mary Williams 825-6663
Louise Weiss 503-243-3852

 

Special Event: Fashion Show, Monday, Apr. 15; 1st meeting Feb, 18

Sue Rains 260-3837
Kathy Conrad 309-791-2851
Marty Fisher 541-410-3378

Special Event:  SB Ranchettes, Monday, April 29;  1st meeting Feb. 25

Ginnie Schoepf 818-1290
Roberta Wisniewski 825-4597
Thelma O’Laughlin 818-9001
Kris Rudin 651-334-9190
Kat Danner 925-963-8332
6.

Special Event:  Moonlight madness, Thursday, May 16;  1st meeting Mar. 25

Annette Moyle 541-527-9135
Jeane Liske 818-1058
Shelia Ratza 262-707-7188
Debbie Elofson 825-4233
5.
6.

  

Special Event:  Goofy Golf,  Monday, June 10; 1st meeting May 6

Linda Edwards 913-486-7593
Joyce Sutay 825-4220
LeAnn Berg 603-6332
Pat Morris
749-4806

  

Special Event:  Putter Partners, Thursday, Sept. 26;  1st meeting July 29

Debbie Grafmiller 614-832-5608
Faith Holt 818-1108
Linda Pryde 449-3776
Jean Kraus 818-2199
5.

 

Special Event:  Quail Creek (There), Wednesday, Nov. 6; 1st meeting Sept. 16

Karen Stott 818-1275
Judy Falewicz 818-3737

 

Special Event:  Holiday Luncheon, Monday, Dec. 9; 1st meeting April 22

Donna Martin 825-1406
Lynda Meyer 955-2330
Karen Bird 651-343-4426
Margie Nicholson 400-0049
Darlene Pitman 825-1966
Lisa Jensema 668-3423